• Home
  • Wizyta u psychologa: Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed pierwszym spotkaniem z terapeutą

Wizyta u psychologa: Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed pierwszym spotkaniem z terapeutą

Każdy z nas doświadcza w życiu trudnych momentów. Boryka się z problemami, których nie jest w stanie rozwiązać samodzielnie. Czuje się osamotniony i niezrozumiany przez najbliższych. W takich sytuacjach warto rozważyć kontakt z psychologiem. 

Psycholog to specjalista, z pomocy którego możemy skorzystać nawet wówczas, kiedy nie jesteśmy w stanie określić czy też nazwać źródła naszego problemu, cierpienia, doświadczanych trudności.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?

Pierwsze spotkanie w gabinecie psychologa może być stresujące. Wielu pacjentów przyznaje, że stres towarzyszył im nawet wówczas, kiedy odbywali konsultację psychologiczną online. Świadomość tego, jak przebiega wizyta i na czym polega konsultacja psychologiczna mogą się przyczynić do redukcji stresu i przełamania oporu przed zwróceniem się o pomoc do specjalisty. Dlatego jeśli planujesz kontakt z psychologiem – osobiście w gabinecie lub online – koniecznie sprawdź, czego się spodziewać.

Pierwsza wizyta ma na celu zebranie wywiadu i postawienie diagnozy. Dzięki temu terapeuta jest w stanie wybrać i zaproponować najbardziej odpowiednią metodę pomocy. Konsultację może przeprowadzić z Tobą psycholog lub psychoterapeuta. Co ważne, umówienie się na konsultację nie jest w żaden sposób wiążące. Jeśli podczas rozmowy uznasz, że nie czujesz się z danym terapeutą dobrze – nie wzbudza on Twojego zaufania, czymś Cię irytuje lub zwyczajnie nie nadajecie na wspólnych falach – warto umówić się na konsultację do kogoś innego. Bardzo często zdarza się, że w ośrodkach konsultuje jeden specjalista, a po konsultacji kieruje pacjenta na terapię do kogoś zupełnie innego. O tym również warto pamiętać.

Jak się do niej przygotować?

Pierwsza wizyta u psychologa nie wymaga specjalnego przygotowania, choć przed podjęciem tego kroku z pewnością będziesz musiał wykonać sporą pracę nad sobą. Dlaczego? Głównie dlatego, że większość z nas boi się kontaktu z terapeutą. 

Powodem blokady przed udaniem się na pierwszą wizytę jest lęk przed wyśmianiem, oceną oraz wstyd. Jest nam wstyd, że nie radzimy sobie z własnymi problemami… Boimy się, że specjalista uzna, że jesteśmy nienormalni… Często lękamy się opinii najbliższych, którzy mogą się przypadkowo dowiedzieć o naszej terapii…

Przed wizytą musimy odłożyć lęk na bok. Zamiast tego warto skupić się na problemie, który chcemy omówić ze specjalistą. Przygotowując się do konsultacji możemy spróbować ustalić pewne fakt, o które będzie pytał diagnosta. Nie należy przy tym popadać w skrajność. Nikt nie oczekuje od nas, że na pierwszą wizytę przyjdziemy z gotową diagnozą, a nieumiejętność określenia i nazwania źródła problemu nie czyni nas nieudacznikami. To po to chcemy się skonsultować z psychologiem – żeby nazwać problem i go rozwiązać.

O co pyta psycholog na pierwszej wizycie?

Pytania, które standardowo padają podczas pierwszej wizyty to pytania o problem, który chcemy rozwiązać. Diagnosta będzie próbował ustalić od kiedy się z nim zmagamy i jakich doświadczamy objawów. Będzie również pytał o to, co wydarzyło się przed wystąpieniem problemu i o to, jak obecny problem wpływa na nasze funkcjonowanie w różnych sferach życia. Możemy się również spodziewać pytań o to:

  • Jaka jest nasza obecna sytuacja?
  • Jak radzimy sobie z objawami problemu?
  • Czy wcześniej doświadczaliśmy tego samego problemu?
  • Jak przebiegało nasze dzieciństwo?
  • Czego oczekujemy od psychologa i terapii?