• Home
  • Terapia psychodynamiczna
Terapeuta

Terapia psychodynamiczna

Zastanawiasz się jak dobrać terapię dla siebie? Nie wiesz, które podejście i nurt byłyby dla Ciebie odpowiednie?

Spróbujemy przybliżyć Ci podejścia, w których pracują psychoterapeuci, żebyś mógł zaczerpnąć garści informacji i lepiej odnaleźć się w opcjach, które oferuje nasza placówka.

Terapia psychodynamiczna

Jeden z najpopularniejszych nurtów psychoterapii dostępnych na rynku. Jest to terapia długoterminowa (od kilku miesięcy do nawet paru lat), skupiająca się na głębokiej i trwałej pracy nad sobą. Na terapii skupisz się głównie na swojej historii, potrzebach i nieświadomych mechanizmach obronnych, które powodują niechciane objawy, ale też blokują dostęp do Twoich uczuć i pragnień. Wiele z tych mechanizmów, rozpoznawanych przez nurt psychodynamiczny jest powszechnie znanych i obecnych w przestrzeni medialnej, jak chociażby zaprzeczenie, wyparcie czy racjonalizacja.

Razem z psychoterapeutą skupicie się głównie na rozwiązaniu konfliktów wewnętrznych, które utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie i pogarszają nastrój, ale wspólnie będziecie pracować także nad lepszym poznaniem Ciebie jako osoby. Psychoterapeuta stara się być dla Ciebie „lustrem”, w którym będziesz mógł lepiej przyjrzeć się sam sobie – przy zachowaniu ciepła i empatii właściwego dla tego nurtu.

Podejście psychodynamiczne przywiązuje też ogromną wagę do relacji – ich tworzenia, rozumienia i znaczenia, jakie mają w naszym życiu. Jeżeli to one sprawiają Ci problem – w tym nurcie na pewno znajdziesz pomoc.

Terapia psychodynamiczna jest przebadaną i skuteczną metodą psychoterapii. Poniżej wskazaliśmy, z jakimi problemami radzi sobie ona najlepiej*:

  • Zaburzenia osobowości (szczególnie zaburzenia typu borderline, ale także osobowość zależna, unikająca i inne wyróżnione przez klasyfikację ICD-10);
  • Trudności w tworzeniu i utrzymywaniu bliskich relacji;
  • Zaburzenia nerwicowe (lękowe);

Także dobry efekt*:

  • Zaburzenia odżywiania;
  • Tendencje samobójcze, obniżony nastrój, depresja;

Podoba Ci się to, co czytasz? Czujesz, że psychoterapia psychodynamiczna mogłaby być skuteczna w Twoim przypadku? Poznaj terapeutów psychodynamicznych pracujących w naszym ośrodku!

  • Rafał Łozowski – jest psychologiem i psychoterapeutą psychodynamicznym pracującym z młodzieżą od 16. roku życia, osobami dorosłymi oraz grupami. Swoje umiejętności doskonalił w Laboratorium Psychoedukacji (posiada dyplomy ukończenia Studium Psychoterapii oraz Studium Psychoterapii Grupowej, akredytowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne). Posiada szerokie doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na choroby psychiczne, zaburzenia odżywiania, seniorami, osobami terminalnie chorymi oraz młodzieżą wkraczającą w dorosłość.
  • Anna Stępniewska – Psycholog, psychoterapeuta, certyfikowany coach ICC; ukończyła psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz 4-letnie Studium Psychoterapii w Laboratorium Psychoedukacji, rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i atestowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Ukończyła Podyplomowe Studium Trenerów Grupowych, uczestniczyła w wielu kursach rozwojowych i zawodowych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Swoją pracę poddaje regularnej superwizji. Prowadzi terapię indywidualną, grupową i par. Prowadzi również konsultacje wychowawcze dla rodziców.
  • Leszek Zwierzyński – absolwent Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie i licznych szkoleń w zakresie terapii uzależnień w Instytucie Psychologii Zdrowia. Prowadzi terapię indywidualną krótko i długo terminową oraz grupy terapeutyczne dla osób uzależnionych od alkoholu. Pracuje z osobami, które chcą lepiej zrozumieć siebie, mają problemy w relacjach z innymi lub z sobą samym, cierpią z powodu objawów, przeżywają kryzysy życiowe i nie są zadowolone ze swojego funkcjonowania.
  • Zofia Sabat – psycholog, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz aplikant-superwizor psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Prowadzi psychodynamiczną psychoterapię indywidualną i grupową dla osób dorosłych oraz superwizję dla psychoterapeutów. Pracuje także w języku włoskim. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Studiowała także na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie. Odbyła 4-letnie szkolenie w psychoterapii organizowane przez Klinikę Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii oraz Centrum Psychologiczno-Medyczne MABOR, pod kierunkiem prof. dr hab. I. Namysłowskiej. Ponadto uczestniczyła w 4-letnim szkoleniu w psychoterapii analitycznej w Instytucie Analizy Grupowej „RASZTÓW” i rozwija się dalej w podejściu analitycznym.

* Leichsenring, Falk & Leibing, Eric. (2003). The Effectiveness of Psychodynamic Therapy and Cognitive Behavior Therapy in the Treatment of Personality Disorders: A Meta-Analysis. The American journal of psychiatry. 160. 1223-32. 10.1176/appi.ajp.160.7.1223.

Błąd: Brak formularza kontaktowego.