• Home
  • Terapia małżeńska – kiedy nie ma sensu?

Terapia małżeńska – kiedy nie ma sensu?

Terapia małżeńska dotyczy relacji między dwoma osobami. Niektórzy małżonkowie przychodzą do gabinetu na skargę, inni po zrozumienie drugiej osoby. Są też tacy, którzy przychodzą po dobre rozstanie. Jest ono dla nich ważne ze względu na wspólnie przeżyte lata oraz chęć dalszego wspólnego wychowywania dzieci. Czym jest terapia małżeńska? Kiedy nie ma sensu? Czy istnieją przeciwskazania do podjęcia terapii dla par?

Terapia małżeńska

Kryzys w związku może się pojawić z różnych powodów. Najczęstszą przyczyną są problemy w komunikacji. Nie potrafimy ze sobą rozmawiać i siebie słuchać. Nie jesteśmy w stanie jasno określić swoich potrzeb i roli w związku, ani zaakceptować tego, że każdy z nas jest inny. W budowaniu związku opartego na wzajemnej akceptacji i kompromisach nie pomagają współczesne media, które zewsząd nawołują nas do asertywności, zdrowego egoizmu i skupienia się na sobie i swoich potrzebach. Mimowolnie zanurzeni w tej narracji zamiast pozwolić sobie na realizowanie własnych celów i rozwój, próbujemy na siłę zmieniać partnera/partnerkę i dopasować go/ją do siebie. Tak gubimy szacunek dla potrzeb i przyzwyczajeń drugiej osoby.

Jednym z celów terapii małżeńskiej jest reedukacja w zakresie akceptacji i słuchania drugiej osoby. Terapia przypomina nam, że w związku nie jesteśmy sami i nie możemy podporządkowywać wszystkiego i wszystkich sobie i swojemu wyobrażeniu wspólnego życia. Musimy drugiej stronie dać prawo głosu i przywrócić sprawczość.

Kiedy terapia małżeńska nie ma sensu?

Terapia małżeńska ma sens zawsze. Nawet jeśli związku nie uda się uratować, już samo doprowadzenie do dobrego rozstania jest pewnego rodzaju sukcesem. Oczywiście, głównym celem terapii małżeńskiej i terapii par jest zapobieganie rozstaniom. Jednak nie za wszelką cenę.

Odbudowa relacji wymaga czasu. Jednorazowa wizyta w gabinecie to za mało, żeby skutecznie naprawić relację i przeciwdziałać kolejnym kryzysom w związku. Co ważne, odbudowa relacji wymaga zaangażowania i pracy obu partnerów. Gdy oboje małżonkowie chcą naprawić błędy, zwykle się udaje. Kiedy jeden z małżonków dąży do rozwodu, a drugi chce ratować związek bywa różnie. Tak czy inaczej, warto ze sobą porozmawiać, wyjaśnić pewne kwestie i nauczyć się współpracy m.in. dla dobra dzieci. Jeśli nie potrafimy tego zrobić sami, pomoże nam terapia dla par.

Terapia par skoncentrowana na emocjach

Terapeuta par dysponuje szerokim wachlarzem metod i technik pracy z klientami. Jedną z nich jest terapia EFT. Terapia skoncentrowana na emocjach skupia się na wzmacnianiu emocjonalnej więzi przez kreowanie kluczowych dla niej momentów zmiany. EFT koncentruje się na powtarzających się cyklach interakcji w parach, w których partnerzy utykają, kiedy swoimi reakcjami i zachowaniem uruchamiają w sobie nawzajem lęk i „panikę przywiązaniową”. Naturalnym dla nich jest próba zaspokojenia swoich potrzeb emocjonalnych, a kiedy się to nie udaje, reagują na siebie w sposób obronny i usztywniony. Oddalają się od siebie. Terapia skoncentrowana na emocjach pomaga partnerom zobaczyć wzorce swoich zachowań i stworzyć nowe, które doprowadzą do bardziej satysfakcjonującej relacji.

Przeciwskazaniem do terapii EFT są:

  • przemoc w związku,
  • choroba psychiczna,
  • trwające i nieujawnione romanse,
  • brak zaangażowania w relację jednego z partnerów.

Błąd: Brak formularza kontaktowego.