• Home
  • Terapia humanistyczno-egzystencjalna

Terapia humanistyczno-egzystencjalna

Zastanawiasz się jak dobrać terapię dla siebie? Nie wiesz, które podejście i nurt byłyby dla Ciebie odpowiednie?

Spróbujemy przybliżyć Ci podejścia, w których pracują psychoterapeuci, żebyś mógł zaczerpnąć garści informacji i lepiej odnaleźć się w opcjach, które oferuje nasza placówka.

Terapia humanistyczno-egzystencjalna – zgodnie ze swoją nazwą to podejście w centrum stawia przede wszystkim Ciebie jako człowieka i relację, jaką tworzysz z terapeutą. W podejściu humanistyczno-egzystencjalnym niezwykle ważna jest bezwarunkowa akceptacja, empatia i autentyczność – to ich brak leży u źródeł problemów według tego podejścia. Również samorealizacja, skupienie na zasobach i samoświadomości będą w centrum tematów, jakie poruszysz na terapii w tym podejściu.

Jeśli borykasz się z problemami egzystencjalnymi, jak utrata sensu życia, śmierć bliskiej osoby, przemijający czas i starzenie, nurtują Cię pytania dotyczące Twojego życia, pragnień i potrzeb – terapia humanistyczno-egzystencjalna odpowie na nie najlepiej. Terapeuta skupi się przede wszystkim na jak najlepszym głębokim zrozumieniu Ciebie i Twoich doświadczeń, zwiększenia Twojego poczucia szczęścia, świadomości przez dotarcie do prawdy o Tobie jako człowieku.

Terapia humanistyczno-egzystencjalna to nie tylko rozwiązywanie problemów, ale także wspieranie Twojego rozwoju, poszerzanie świadomości, możliwości i uwolnienie potencjału, który tkwi w każdej niepowtarzalnej jednostce. Istnieje kilka znanych na rynku rodzajów terapii humanistyczno-egzystencjalnej, w tym m.in. terapia Gestalt (skupienie na „tu i teraz”, które dzieje się w przestrzeni gabinetu terapeutycznego). Przedstawiciele tego nurtu to osoby o niesamowitym życiorysie i charyzmie, jak np. Viktor Frankl (autor „Człowieka w poszukiwaniu sensu”, twórca logoterapii, ocalały z Holocaustu, były więzień obozu w Auschwitz), Carl Rogers (twórca całego podejścia), Irvin Yalom (profesor psychiatrii, autor bestsellerowych książek „Kat Miłości”, „Dar terapii”) czy Fritz Perls (twórca podejścia Gestalt).

Terapia humanistyczno-egzystencjalna radzi sobie najlepiej z:

  • Problemami natury egzystencjalnej (śmierć, przemijanie, dorastanie, separacja dziecka, rozstanie, utrata sensu życia);
  • Nerwicami, zaburzeniami lękowymi,
  • Uczuciem wewnętrznej pustki,
  • Problemami z samoakceptacją,
  • leczeniem depresji.

Podoba Ci się to, co czytasz? Czujesz, że psychoterapia humanistyczno-egzystencjalna mogłaby być skuteczna w Twoim przypadku? Poznaj terapeutów humanistyczno-egzystencjalnych pracujących w naszym ośrodku!

  • Joanna Andryszczak – (tylko sesje online) z wykształcenia psycholog o specjalności klinicznej z uprawnieniami pedagogicznymi, oligofrenopedagog oraz psychoterapeuta w trakcie szkolenia, które realizuje w Szkole Psychoterapii Gestalt w Warszawie. Przygotowuje się do otrzymania rekomendacji Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Certyfikatu Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Gestalt EAGT (European Association for Gestalt Therapy). W swoim doświadczeniu posiada staż – Roczny Program Rozwoju Osobistego, który realizowała w Instytucie Terapii Gestalt w Krakowie. Praktyka terapeutyczna Pani Andryszczak podlega regularnej superwizji. Korzysta również z psychoterapii własnej.

„Wierzę i ufam, że to właśnie rodzic jest najlepszym Ekspertem od własnego dziecka. Praca psychoterapeutyczna, jest nie tylko moją drogą zawodową, ale przede wszystkim pasją i ideologią, którą kieruję się we własnym życiu. To, co jest dla mnie istotą spotkania z drugim człowiekiem i czynnikiem uwalniającym, to obecność „tu i teraz”, uważność, akceptacja i ciekawość w podążaniu za doświadczeniami i potrzebami klienta. Ogromną radością, satysfakcją i wzruszeniem jest dla mnie obserwowanie procesu pozytywnej zmiany u swoich klientów.”

  • Aneta Grajeta – psycholog, specjalista terapii uzależnień, ukończyła Studium Terapii Uzależnień w Instytucie Psychologii Zdrowia i od 2008 r. posiada Certyfikat Specjalisty Terapii Uzależnień. Uczestniczka Szkoły Treningu i Warsztatu Psychologicznego przy Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA oraz licznych szkoleń w nurcie terapii behawioralno –poznawczej. Aktualnie kontynuuje studia w Szkole Psychoterapii Humanistycznej w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA. W CZP prowadzi terapię indywidualną dorosłych oraz młodzieży, obszarem pomocy jest: nadużywanie i uzależnienie od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych (również metodą redukcji szkód, która daje możliwość pracy nad uzyskaniem kontroli nad ilością używanej substancji jako alternatywa dla osób, które nie są gotowe pracować nad całkowitą abstynencją), uzależnienia behawioralne (uzależnienie od czynności: hazard, Internet, zakupy), współuzależnienie, trudności na skutek uzależnienia bliskich osób, zaburzenia lękowe, trudności wychowawcze, DDA, problemy z samooceną.
  • Beata Krzyżyńska – psycholog, psychoterapeuta Gestalt, praktyk Brainspotting w zakresie pracy z traumą, absolwentka Uniwersytetu SWPS. Jest także absolwentką studiów podyplomowych na kierunku resocjalizacja i socjoterapia oraz studiów podyplomowych z przygotowania pedagogicznego. Ukończyła kurs terapeutyczny z zakresu stosowania Metody Feuersteina – Instrumental Enrichment® – terapia funkcji poznawczych i kurs certyfikacyjny – Trener Umiejętności Społecznych (TUS SST), oraz szkolenie Brainspotting (BSP) w zakresie zastosowania w terapii traumy (w tym kompleksowej traumy i dysocjacji) i w zaburzeniach somatycznych, a także wiele specjalistycznych szkoleń doskonalących warsztat terapeutyczny. W pracy terapeutycznej z klientem wykorzystuje różne systemy integrujące umysł i ciało, kieruje się kodeksem etycznym psychologa i psychoterapeuty Gestalt. Swoją pracę poddaje regularnej superwizji.