tDCS

Czym jest tDCS?

Terapia depresji tDCS (transcranial direct current stimulation czyli przezczaszkowa stymulacja prądem stałym) zapewnia w wielu przypadkach szybką i efektywną pomoc w leczeniu depresji, poprawiając nastrój pacjenta. Nasz sprzęt marki Sooma, posiada certyfikaty bezpieczeństwa CE, TGA i HSA uprawniające do stosowania w opiece zdrowotnej.

Terapia depresji tDCS zapewnia również w wielu przypadkach szybką i efektywną pomoc w zmniejszeniu objawów bólu bez zastosowania opioidów u pacjenta.

Jest to nowoczesna, bezbolesna forma terapii polegająca na delikatnej stymulacji kory mózgowej słabym prądem stałym o bardzo niskiej częstotliwości. Działanie tDCS łagodzi objawy depresji poprzez przywracanie równowagi w aktywności elektrycznej mózgu. Podczas półgodzinnych sesji terapeutycznych pacjent może się zrelaksować – poczytać książkę, pooglądać film, serial lub porozmawiać z terapeutą obecnym podczas sesji.

Jak wygląda sesja?

Przed rozpoczęciem sesji należy zdjąć kolczyki, okulary lub spinki do włosów; zaleca się również niestosowanie lakieru lub żelu do włosów.

Na głowie pacjenta umieszczany jest czepek w którym znajdują się dwie elektrody schowane w specjalnych gąbkowych kieszonkach nasączonych solą fizjologiczną. Posiadamy różne rozmiary czepków, pasujące do rozmiaru głowy każdego pacjenta.

Na początku klient może odczuwać delikatne mrowienie skóry głowy w miejscach gdzie umieszczone są elektrody, jednak po chwili przestaje ono być odczuwalne. Sesje terapeutyczne odbywają się codziennie przez 2-3 tygodnie, stopniowo przynosząc efekty.

Leczenie depresji przy użyciu tDCS marki Sooma, jest bezpieczne i skuteczne, może stać się uzupełnieniem farmakoterapii lub psychoterapii oraz również być niezależną formą leczenia.

U większości pacjentów różnica zaczyna być odczuwalna już po 3 tygodniach leczenia, a u 90% pacjentów proces leczenia przebiega pomyślnie. Klientom zaleca się obserwacje zmian w samopoczuciu. Osoby prowadzące dziennik, opisujące w nim swój nastrój każdego dnia w trakcie leczenia, są w stanie bardziej skutecznie monitorować postępy w terapii.

90% pacjentów pomyślnie kończy proces leczenia

66% pacjentów uzyskuje istotną pomoc w ciągu trzech tygodni

Skutki uboczne

Podczas sesji klient może odczuwać delikatne swędzenie w okolicy umiejscowienia elektrod i lekki, przejściowy ból głowy. Po sesji może się również pojawić zaczerwienienie skóry w miejscu zabiegowym.

Po zakończeniu spotkań z wykorzystaniem terapii tDCS, zaleca się kontynuowanie lub rozpoczęcie dowolnej formy psychoterapii w celu utrzymania efektów leczenia i powstrzymania nawrotów.

Przeciwwskazania

Z Terapii Depresji tDCS nie mogą korzystać osoby, które mają metalowe implanty w okolicy głowy, rozrusznik serca i ostre zmiany skórne w okolicy zabiegowej. Po zabiegach operacyjnych w okolicy głowy, należy odczekać z terapią tDCS przynajmniej 6 miesięcy. Należy unikać stosowania produktów nikotynowych i alkoholu podczas leczenia.

Większość pacjentów poddawanych Terapii Depresji Sooma wykazuje znaczną poprawę w okresie dwóch do trzech tygodni. Powyższa metoda leczenia depresji została zaaprobowana przez Royal College of Psychiatrists, a Europejskie wytyczne oparte na dowodach naukowych dały rekomendację poziomu B (prawdopodobna skuteczność).

Terapia jest również bezpieczna podczas karmienia piersią.

 

Umów wizytę telefonicznie

wybierz numer lub kliknij jeżeli przeglądasz na smartfonie