• Home
  • Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – do kogo i kiedy się udać?
Wizyta u specjalisty, terapia

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – do kogo i kiedy się udać?

Nasze społeczeństwo w zakresie problemów psychicznych i sposobów ich leczenia zaczyna być coraz bardziej świadome. Niemniej, osoby psychoterapeuty, psychologa oraz psychiatry bardzo często są ze sobą mylone. Warto wiedzieć, że istnieją między nimi wyraźne różnice – chociażby po to, by po pomoc udać się do właściwego specjalisty.

Porównajmy zatem, czym zajmuje się każdy z wymienionych specjalistów. Dzięki temu lepiej widoczne będą dla nas pewne różnice w zakresie ich działania wobec pacjentów.

Czym zajmuje się psycholog?

Psycholog kliniczny prowadzi diagnozę psychologiczną swoich pacjentów, czyli bada np. ich inteligencję, osobowość i funkcje poznawcze. Na podstawie wyników badań, stawia opinie i świadczy pomoc psychologiczną. Do psychologa warto zgłosić się w sytuacji, gdy np. nie radzimy sobie ze stresem i przeżywamy wewnętrzny kryzys – ich przyczyny mogą być bardzo różne, zwykle jest to silne przeżycie emocjonalne, np. konflikt w związku, śmierć lub poważna choroba kogoś bliskiego.

Co ważne, psycholog nie prowadzi psychoterapii – zajmuje się wyłącznie konsultacjami psychologicznymi.

Czym zajmuje się psychiatra?

Kompetencje psychiatry są związane z diagnozowaniem i leczeniem chorób oraz zaburzeń psychicznych – to on dobiera odpowiednie leki, może wystawiać zwolnienia lekarskie, skierowania do szpitala psychiatrycznego.

Zadaniem psychiatry jest również udzielanie wsparcia pacjentom, wyjaśnianie ich zaburzeń oraz objaśnianie zalecanej farmakoterapii. Psychiatra może także skierować pacjenta na psychoterapię – równolegle z prowadzoną terapią lekami lub po jej zakończeniu.

Czym zajmuje się psychoterapeuta?

Do psychoterapeuty zgłaszają się pacjenci z zaburzeniami psychicznymi, np. depresją, uzależnieniem, zaburzeniem odżywiania, napadami lęku, wybuchami złości itp – wszystkimi zachowaniami, które utrudniają danej osobie funkcjonowanie w społeczeństwie i wpływają na pracę zawodową.

Psychoterapeuta, działając swoimi metodami, pomaga pacjentom wychodzić z przykrych stanów emocjonalnych i poczucia braku możliwości wpływania na swoje życie. Terapia ma na celu pomóc pacjentom zrozumieć własne przeżycia i nauczyć się kontrolować swoje życie.

Jeśli nie potrafisz pomóc sobie sam – pozwól innym sobie pomóc

Gdy doświadczamy problemów psychicznych, warto umówić się chociaż na wstępną konsultację z psychologiem. Ten na podstawie rozmowy z nami, postawi diagnozę i powie nam, jak może pomóc – zaproponuje odpowiednie leczenie, tj. farmakoterapię lub np. leczenie psychiatryczne.

Błąd: Brak formularza kontaktowego.