• Home
  • Nałóg a uzależnienie – kiedy udać się na terapię?
uzależnione osoby

Nałóg a uzależnienie – kiedy udać się na terapię?

Uzależnić można się od alkoholu, narkotyków, leków – to tylko kilka przykładów, które mogą przyjść nam do głowy. Nie ulega wątpliwości, że każdy typ uzależnienia utrudnia życie nie tylko uzależnionemu, ale też jego rodzinie i całemu otoczeniu. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia terapia uzależnień.

Pojawia się jednak pytanie, jak rozpoznać moment, gdy należy na taką terapię się udać? Prawda jest taka, że wie to tylko sam uzależniony. Wszystko zależy od tego, jak szybko uświadomi on sobie, że problem go dotyczy i jest naprawdę poważny.

Jakie są objawy uzależnienia?

By móc stwierdzić uzależnienie (najczęściej dotyczy to pewnych substancji – leków lub używek), trzeba uważnie przeanalizować swoje zachowania i spojrzeć na siebie krytycznie. Pewne rodzaje uzależnień mają różny wpływ na nasze ciało, ale tak naprawdę mechanizmy psychiczne uzależnionego są bardzo podobne w każdym przypadku. O uzależnieniu mogą więc świadczyć następujące reakcje/zachowania:

  • w sytuacjach wyzwalających negatywne emocje i stres, pojawia się chęć zażycia konkretnej substancji, która skutecznie poprawia nastrój;
  • po zażyciu substancji pojawia się obietnica o ograniczeniu ilości jej zażywania, ale kończy się na tym, że uzależniony przyjmuje jej znacznie więcej,
  • poprzednie dawki substancji stają się powoli niewystarczające, by wywrzeć podobny efekt,
  • gdy mijają efekty zażycia substancji, pojawia się drżenie rąk, przyspieszone bicie serca, bezsenność, rozdrażnienie, brak motywacji.

Jeśli powyższe reakcje się pojawiają, niewątpliwie są oznaką, że uzależniony powinien udać się na terapię.

Dlaczego warto skorzystać z terapii uzależnień?

Do walki z własnym uzależnieniem potrzebna jest chęć własnej przemiany – chęć, która musi wypływać z samego uzależnionego i powinna być jego świadomą decyzją. Do terapii można kogoś zmusić, namówić – jednak prawdziwa przemiana i wygrana z uzależnieniem jest możliwa tylko z własnej woli osoby uzależnionej. Nie można wyleczyć kogoś siłą.

Wewnętrzna decyzja to tak naprawdę tylko początek na drodze walki z uzależnieniem. Do zmiany złych nawyków potrzeba długotrwałego procesu wpływania na siebie, w zasadzie aż do końca życia. Ilość czynności, które wykonujemy w życiu bezwiednie, mimowolnie, niemalże automatycznie tylko udowadnia, że nie da się tak po prostu zrezygnować z uzależnienia.

I tu z pomocą przychodzi terapia uzależnień – uzależnionym potrzeba zaplanowanych zajęć, treningu woli, by zmienić swoje nawyki. To mozolny proces walki z samym sobą i współpracy z terapeutą – specjalistą, który pomaga uzależnionym, gdy im brakuje już sił w tej nierównej walce.

Błąd: Brak formularza kontaktowego.