• Home
 • Na czym polega test osobowości MMPI?
test wielokrotnego wyboru

Na czym polega test osobowości MMPI?

Testy osobowości są jednymi z bardzo często stosowanych w psychologii sposobów oceny drugiego człowieka. Im bardziej są one rozbudowane, tym bardziej są miarodajne. Do jednych z bardzo znanych testów tego typu należy test osobowości MMPI. Co kryje się pod tą bądź co bądź tajemniczą nazwą? Wszystkiego możesz dowiedzieć się z niniejszego krótkiego artykułu.

Test osobowości MMPI – co to takiego?

Test osobowości MMPI to skrót od angielskich słów Minnesota Multiphasic Personality Inventory, czyli po polsku Minnesocki Wielowymiarowy Inwentarz Osobowości. Stworzyło go w latach 40. XX wieku dwóch amerykańskich uczonych: S.R. Hathaway oraz J.C. McKinley. Od tamtych czasów test ów został uzupełniony o kilka nowych wersji. Stosuje się go w celu zdiagnozowania psychiki osób dorosłych. W latach 90. opracowano również wersję dla dorastających pacjentów.

Test osobowości MMPI – po co się go przeprowadza i co wykrywa?

Podstawowym zadaniem testu osobowości MMPI jest wykrycie zaburzeń psychicznych u badanych osób. MMPI wyróżnia dziesięć skali, w ramach których ocenia nieprawidłowości ludzkiej psychiki. Są to:

 • skala 0 – introwersja społeczna;
 • skala 1 – hipochondria;
 • skala 2 – depresja;
 • skala 3 – histeria;
 • skala 4 – psychopatia;
 • skala 5 – męskość i kobiecość (ocenia się, czy mężczyzna wykazuje cechy kobiece i na odwrót);
 • skala 6 – paranoja;
 • skala 7 – psychastenia;
 • skala 8 – schizofrenia;
 • skala 9 – hipomania.

Test osobowości MMPI – zastosowanie oraz czas trwania

Test osobowości MMPI wykorzystywany jest w szczególności przez lekarzy psychiatrów oraz psychologów. Dzięki jego niebywałej dokładności pozwala on z dużym prawdopodobieństwem ocenić zaburzenia w psychice drugiego człowieka.  Wykrywa on przeróżne schorzenia z zakresu psychopatologii np. depresję lub hipochondrię. Pomaga także w rozpoznaniu zaburzeń osobowości.

MMPI znajduje także zastosowanie w sądownictwie. Z jego pomocą biegli mogą ocenić stan psychiczny osób, które dopuściły się różnych poważnych przestępstw.  Niekiedy też wykorzystuje się go w badaniach kwalifikacyjnych do wykonywania niektórych zawodów.

Test osobowości MMPI jest niezwykle szczegółowy. W zależności od wersji może zawierać on od 338 do 567 pytań. Na każde z nich możliwe są trzy warianty odpowiedzi: „prawda”, „fałsz” oraz „nie wiem”.  Czas na wykonanie całego testu wynosi (w zależności od jego wersji) od 40 do nawet 90 minut.

Wynik testu osobowości MMPI poszerzony jest zazwyczaj o różne inne, dodatkowe skale wspomagające ocenę stanu pacjenta.

Test osobowości MMPI – kilka słów podsumowania

Test osobowości MMPI służy do wykrywania zaburzeń psychicznych u pacjentów. Jego podstawą jest dziesięć różnych skali, które pozwalają zdiagnozować poszczególne schorzenia. Wykorzystują go zwłaszcza psychiatrzy oraz psycholodzy. Jest to jeden z najdokładniejszych testów osobowości na świecie. Składa się z kilkuset pytań jednokrotnego wyboru, a na jego wykonanie, w zależności od wersji, należy przeznaczyć od 40 do nawet 90 minut.

Błąd: Brak formularza kontaktowego.