• Home
  • Leki nasenne – jak działają? Czy uzależniają?
leki nasenne

Leki nasenne – jak działają? Czy uzależniają?

Nadmiar bodźców w otoczeniu i życie w szybkim tempie powoduje, że często borykamy się z problemami ze snem. W takim przypadku chętnie korzystamy z leków nasennych, których kojące działanie sprowadza na nas sen. Jak działają tego typu lekarstwa i czy aby na pewno ich regularne zażywanie jest bezpieczne? Czy mają one właściwości uzależniające? Tego wszystkiego dowiesz się dziś z poniższego krótkiego artykułu.

Działanie leków nasennych

Leki nasenne dzielimy zasadniczo na trzy grupy zgodnie z ich budową. Są to zatem:

  • pochodne benzodiazepiny;
  • pochodne kwasu barbiturowego;
  • inne leki niebarbiturowe.

Z kolei pod względem klinicznym dzielą się one na:

  • leki ułatwiające proces zasypiania;
  • leki pogłębiające oraz przedłużające sen.

Mechanizm działania tego rodzaju leków wiąże się z tym,  że wpływają one na receptor GABA. Barbiturany podłączają się do tego receptora, w wyniku czego przedłuża się czas otwarcia kanału chlorowego.  Jeżeli chodzi o benzodiazepiny oraz leki niebarbiiturowe ich mechanizm działania jest bardzo podobny. Przyłączają się do receptora GABA, co powoduje jego otwarcie przez dłuższy czas. Dzięki temu, że kanał jonowy w receptorze jest dłużej otwarty, zwiększa się napływ jonów i hiperpolaryzacja błony, co skutkuje tym, że impulsy mają trudności w przepływie do neuronów.  Benzodiazepiny mają działanie nie tylko nasenne, lecz także przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe, zmniejszają agresje i działają znieczulająco.

Czy leki nasenne mają właściwości uzależniające?

Odpowiedź brzmi: tak. Długotrwałe przyjmowanie leków nasennych powoduje, że wzrasta ryzyko ich przedawkowania, a przyzwyczajenie się do nich podnosi poziom tolerancji organizmu na tabletki. Aby osiągnąć zatem ten sam skutek, musimy przyjmować więcej pigułek. Może to powodować uzależnienie. Odstawienie leków w takiej sytuacji skutkuje często objawami abstynencyjnymi takimi jak: lęk, omamy, bóle brzucha, drżenie mięśni itp.

Nadmierne przyjmowanie leków nasennych może powodować w organizmie skutki uboczne, do których zaliczamy ospałość, apatię, uczucie senności, problemy z pamięcią, brak koncentracji uwagi, bełkotliwość mowy. Z kolei u osób w podeszłym wieku dojść do tego mogą także stany lękowe, niepokój, drażliwość,  majaczenie, a także nasilenie otępienia. Najbardziej uzależniającymi spośród leków nasennych są bez wątpienia barbiturany. W sposób silny uzależniają one psychicznie, a także fizycznie. Uzależnienie to może w skrajnych sytuacjach prowadzić nawet do prób samobójczych.

Leki nasenne – kilka słów podsumowania

Leki nasenne pomagają zarówno w samym procesie zasypiania, jak i pogłębiają oraz przedłużają sen. Mechanizm ich działania opiera się na tym, że podłączają się one pod receptor GABA i przedłużają otwarcie kanału chlorowego bądź jonowego (w zależności od rodzaju leku). Tabletki tego typu charakteryzują się silnym działaniem uzależniającym, zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Należy więc zachować szczególną ostrożność,  jeżeli decydujemy się na ich przyjmowanie.

Błąd: Brak formularza kontaktowego.