• Home
  • Jak wygląda terapia dla par?
Terapia dla par

Jak wygląda terapia dla par?

Terapia dla par może być skuteczna tylko wtedy, gdy obie strony chcą pracować nad swoim związkiem. To jest widoczne już na konsultacjach poprzedzających terapię, a terapeuta ocenia wówczas, czy dana para spełnia warunki do wspólnej lub indywidualnej terapii.

Na terapię dla par można się umówić telefonicznie. Zazwyczaj pierwsze spotkanie odbywa się z obojgiem partnerów, a podczas sesji psychoterapeutycznej może być obecnych dwóch terapeutów. Spotkanie trwa około 1-1,5 godziny, a cała terapia kończy się po kilkunastu sesjach.

Przebieg spotkań podczas terapii

Bardzo ważne jest pierwsze spotkanie zapoznawcze pary z psychoterapeutą. To czas, w którym para opowiada o swoim związku, historii swojego poznania i o istocie rosnącego między nimi konfliktu. Każdy z partnerów ma czas, by opowiedzieć o problemie ze swojej perspektywy.

Podczas tych rozmów psychoterapeuta obserwuje parę, dopytuje o różne ważne sprawy i przygotowuje notatki. Może się też zdarzyć, że poprosi pacjentów o wypełnienie krótkiej ankiety.

Spotkanie zapoznawcze to także czas, kiedy uczestnicy terapii mogą zadać wszelkie nurtujące ich pytania dotyczące zasad panujących na spotkaniach z terapeutą, tj. długości sesji, płatności, ewentualnych zadań do wykonania pomiędzy spotkaniami.

Kolejne sesje będą polegały głównie na długich rozmowach, którymi kierować będzie terapeuta. Jego zadaniem jest zadbać o to, aby każdy z partnerów miał czas, żeby się wypowiedzieć i został przez drugą stronę zrozumiany. Czasem zdarza się, że mogą się pojawić dodatkowe aktywności polegające np. na pracy na symbolach, notowaniu na kartkach, czy wykorzystaniu figurek.

Rola terapeuty w spotkaniach

Terapeuta podczas sesji dla par skłania uczestników do nawykowego myślenia, pokazując inną lub szersza perspektywę na pewne zagadnienia. Wiele jednak zależy od wysiłku wkładanego w terapię przez pary – to uczestnicy muszą chcieć zmian. Wspólnie z terapeutą szukają przyczyn swoich trudności w relacjach w związku i szukają sposobów wyjścia z kryzysu. Warto podkreślić, że terapeuta podczas sesji dla par pozostaje bezstronny i neutralny – nie osądza uczestników, nie wskazuje winnych istniejących problemów w danym związku. Bez oceniania stara się pomóc i zrozumieć obojga partnerów.

Skuteczna pomoc terapeuty

Będąc w związkach, doświadczamy wielu emocji, czasami bardzo skrajnych. Wchodząc w bliskie relacje z partnerami, które trwają latami a często i całe życie, trudno jest zachować własną autonomię. Pojawiające się trudności czasem eskalują w duże kryzysy. Wtedy z pomocą przychodzi terapia dla par – to propozycja dla wszystkich, którzy są świadomi problemów toczących ich związek i chcą spojrzeć na nie z innej perspektywy, by zadbać o równowagę w relacjach z partnerami.