• Home
  • Jak uratować związek w kryzysie?
Jak-uratowac-zwiazek-w-kryzysie

Jak uratować związek w kryzysie?

Kryzys w związku może być wynikiem wielu sytuacji czy zdarzeń. Często ma on związek ze zdradą, niezdrową zazdrością, osłabieniem uczuć czy monotonią, która wkradła się do naszej relacji. Bez względu na to co spowodowało, że znaleźliśmy się na takim etapie, warto poszukać sensownego rozwiązania. Często udaje się wyjść z kryzysu nawet jeśli uważamy, że już całkowicie przekreśliliśmy naszego partnera lub nasz związek. Poznaj porady, które pomogą Wam wrócić do normalnego stanu rzeczy.

6 porad, z których może skorzystać każda para przechodząca kryzys

Wszystkie pary miewają lepsze i gorsze okresy w swoich związkach. Jedni potrafią załagodzić problematyczne sytuacje bez większych awantur. Inni z kolei ciągną kłótnie w nieskończoność, wprowadzają ciche dni i rzucają sobie krzywe spojrzenia. Co zatem można zrobić, aby rozwiązać kryzys?

Wprowadźcie nowe aktywności

Jeśli za kryzys w związku odpowiedzialna jest nuda czy monotonia, warto wprowadzić nowe aktywności. Każdy dzień nie musi wyglądać łudząco podobnie do poprzedniego. Wybierzcie się do kina, restauracji, na wspólną przejażdżkę rowerową lub do ZOO. Sposobów na to, aby pozbyć się nudy, jest mnóstwo. Każdy pomysł jest dobry, jeśli dzięki niemu uda się przełamać rutynę.

Nauczcie się wybaczać

Jeśli partner zrobił coś, co nas bardzo zabolało, trudno jest mu wybaczyć. To, że postanowiliście nadal być ze sobą, oznacza, że wciąż zależy wam na dobrej relacji. Prawdziwe przebaczenie nie oznacza, że przy najbliższej kłótni partnerowi zostanie wypomniane dane zdarzenie. Jeśli nauczycie się wybaczać, z czasem zapomnicie o błędach, które popełniła druga osoba.

Podzielcie obowiązki

Częstą przyczyną kryzysu w związku jest to, że partner nie wykazuje chęci uczestniczenia w życiu rodziny lub nie bierze na siebie domowych obowiązków. Warto zrobić listę czynności, które w danym tygodniu będzie wykonywać każdy z partnerów.

Szczerze ze sobą rozmawiajcie

Szczera rozmowa w związku jest niezwykle ważna. Często nawet nie wiemy o tym, że zrobiliśmy coś, co zabolało naszego partnera. Przeprowadzanie szczerych i otwartych dyskusji o naszych uczuciach jest kluczem do sukcesu.

Nie zrzucajcie całej winy na partnera

Zrzucanie winy na partnera nie jest dobrym pomysłem. Przez takie zachowanie druga osoba może poczuć się atakowana, a to z kolei może prowadzić do kłótni. Należy pamiętać, że nawet jeśli wydaje nam się inaczej, bardzo często za niepowodzenia są odpowiedzialne dwie osoby.

Wysłuchajcie racji drugiej strony

Często zdarza się, że kryzys w związku zaczyna się od stałych nieporozumień. Jest to szczególnie trudna sytuacja w momencie gdy obaj partnerzy mają silne charaktery i żadne z nich nie chce dać za wygraną. Warto przeanalizować to, co jest dla nas najważniejsze. Można iść na kompromis lub prowadzić wyniszczające związek kłótnie.

Co zrobić jeśli wszystkie sposoby na rozwiązaniu kryzysu zawiodły?

Wydawać by się mogło, że jeśli żadna porada nie pomogła wrócić do stanu sprzed kryzysu, pozostaje już tylko się rozstać. Nic bardziej mylnego. Jeśli pomimo tego, że dołożyliście wszelkich starań, aby umocnić relację, nic nie zdało egzaminu, możecie skorzystać z pomocy terapii dla par. Spotkania z terapeutą będą polegały na rozmowie o Waszych problemach. Terapia różni się tym od rozmowy z partnerem w cztery oczy, że podczas sesji możecie spojrzeć na wszystko z dystansu, zrozumieć postępowanie partnera, a także dostrzec to, co mu przeszkadza lub sprawia przykrość. W związku, który przechodzi kryzys, często nawet normalna rozmowa kończy się kłótnią, przez co nie potrafimy dostrzec swoich błędów. Obecność terapeuty działa uspokajająco na partnerów, którzy mogą bez skrępowania przeprowadzić rozmowy na każdy temat, którego nie poruszyliby w domowym zaciszu. Warto pamiętać o tym, że specjalista nie ocenia, nie krytykuje i nie narzuca swojego punktu widzenia czy rozwiązania sytuacji. Jego zadaniem jest stworzenie sprzyjającego rozmowie klimatu oraz poprowadzenie jej w taki sposób, aby partnerzy mogli znaleźć sedno problemu.

Błąd: Brak formularza kontaktowego.