• Home
  • Jak rozpoznać depresję u dziecka?
Jak-rozpoznac-depresje-u-dziecka

Jak rozpoznać depresję u dziecka?

Depresja może dotknąć osób w każdym wieku. Wbrew pozorom nie tylko dorośli borykają się z tym problemem. To schorzenie u dzieci jest dosyć powszechnym problemem, któremu należy stawić czoła już na samym początku. Niezwykle ważna jest stała obserwacja zachowań naszej pociechy, która pomoże nam ocenić czy dziecko ma utrzymujące się obniżenie nastroju, czy tylko przytrafił mu się gorszy dzień.

Najczęstsze przyczyny depresji u dzieci

Przyczyny powstawania depresji u dzieci nie są znane. Może być ona uwarunkowana genetycznie. Oznacza to, że jeśli ktoś z rodziny choruje lub chorował na depresję, to może się ona wykształcić również u dziecka. Z rozwojem schorzenia może być związana również psychika malucha. Jeśli przejawia on większą wrażliwość niż jego rówieśnicy, może mieć problem z wprowadzanymi dużymi zmianami do jego życia. Nowe miejsce zamieszkania, rozwód rodziców czy śmierć któregoś z nich to sytuacje, z którymi ciężko jest sobie poradzić, zwłaszcza będąc młodym człowiekiem. Rozwój depresji może być związany z problemami w szkole, narzucaną przez rodziców presją czy nękaniem przez kolegów. Należy pamiętać, że dziecko inaczej postrzega świat niż ludzie dorośli. Coś, co dorosłym wydaje się być błahostką dla młodego człowieka może być problemem nie do przeskoczenia.

Objawy depresji u dzieci

Depresja może się objawiać na kilka różnych sposobów. Wszystko zależne jest od predyspozycji osobniczych oraz od wieku. U każdego dziecka niezależnie od tego ile ma lat, depresja będzie wiązać się z obniżeniem nastroju. U młodej osoby zauważymy smutek czy płacz oraz brak chęci brania udziału w różnego rodzaju aktywnościach. Dziecko będzie wycofane, osowiałe lub poirytowane i może mieć o sobie złe mniemanie. Warto zwrócić również uwagę na zmieniające się zachowanie naszej pociechy. Jeśli dziecko wcześniej było przykładnym uczniem o nienagannym zachowaniu, a teraz nie przykłada się do nauki, stale kłóci się z rówieśnikami, nauczycielami czy członkami rodziny nie wolno tego bagatelizować. Osoby borykające się z depresją mogą mieć również problemy z koncentracją, snem czy apetytem. Mogą pojawić się również różnego rodzaju stany lękowe. Dodatkowo u młodszych dzieci może wystąpić nocne moczenie, a u starszych pierwsze kontakty z używkami.

Nie każdy z tych stanów musi być objawem depresji. Czasami może to być po prostu przejaw buntu młodzieńczego. Nie można jednak bagatelizować takich objawów, ponieważ rozpoznanie schorzenia i wdrożenie terapii we wczesnym stadium będzie miało wpływ na szybki powrót do lepszych relacji rodzinnych i lepszego samopoczucia dziecka oraz jego opiekunów.

Czy można zapobiegać wystąpienia depresji u dziecka?

Depresja jest chorobą, jednak do jej powstawania może przyczynić się wiele czynników. Aby zapobiec wystąpieniu tego problemu u dziecka, warto poświęcać mu odpowiednią ilość czasu. Wspólnie spędzane chwile pomogą nam nie tylko monitorować zachowania i odruchy naszego podopiecznego, ale także umożliwią przeprowadzenie szczerej rozmowy. Takie działania będą miały pozytywny wpływ na komfort psychiczny dziecka i pozwolą ograniczyć jego stres. Istotne jest także przykładanie uwagi do prawidłowej ilości snu, wypoczynku oraz aktywności fizycznej.

Gdzie szukać pomocy gdy dostrzeżemy objawy depresji u dziecka?

Rozpoznanie depresji u dziecka powinno skłonić nas do odwiedzenia specjalistycznej placówki. Młode osoby nie zawsze chcą rozmawiać z rodzicami o swoich problemach. Powodem tego może być wstyd lub buntownicze nastawienie. Psycholog lub psychiatra to osoba, która będzie dla dziecka kimś obcym, komu będzie mogło ono zaufać i opowiedzieć o swoich problemach. Nie należy zmuszać pociechy do uzewnętrzniania się przy rodzicach. Na nic zdają się także kary za złe zachowanie. Często właśnie w ten sposób dziecko próbuje zwrócić na siebie uwagę, a podświadomie tym samym prosi o pomoc. Psycholodzy mają nie tylko odpowiednią wiedzę, ale także podejście do swoich pacjentów. Pomimo tego, że powiadomienie dziecka o pierwszej wizycie u specjalisty może wiązać się z jego sprzeciwem warto skorzystać z tego rodzaju pomocy. Nie czekaj z leczeniem depresji!

Błąd: Brak formularza kontaktowego.