• Home
 • Gdzie szukać pomocy w przypadku pogorszenia stanu psychicznego?
smutna dziewczyna dzwoni przez telefon

Gdzie szukać pomocy w przypadku pogorszenia stanu psychicznego?

Pojawienie się lub nasilenie niepokojących objawów w zakresie zdrowia psychicznego, jak również doświadczenie traumy stanowią wskazania do kontaktu ze specjalistą w poradni zdrowia psychicznego. Z pomocy możesz skorzystać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i ośrodków prywatnych. Te drugie na ogół oferują większą dostępność, co przekłada się na możliwość uzyskania profesjonalnego wsparcia w krótszym czasie i rozpoczęcie terapii w momencie, w którym jest Ci ona najbardziej potrzebna.  

Gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach?

Nawracająca depresja, traumy i trudne wydarzenia, z którymi nie jesteśmy sobie w stanie poradzić samodzielnie wymagają wsparcia ze strony specjalisty. Doraźnej, natychmiastowej pomocy w trudnych sytuacjach należy szukać dzwoniąc pod numery telefonu zaufania. Jednocześnie należy mieć na uwadze fakt, iż celem pomocy doraźnej nie jest terapia pacjenta, a jedynie złagodzenie aktualnie doświadczanego przez Ciebie stanu silnych emocji i wskazanie kierunku dalszych działań, które musisz podjąć we własnym zakresie. Pracownik telefonu zaufania najpewniej poleci rozpoczęcie terapii w wyspecjalizowanym ośrodku.  

Zachęcamy do skorzystania z pomocy Centrum Zdrowia i Psychoterapii. Na spotkanie z terapeutą możesz się umówić pod numerami telefonu:

 • 22 885 00 00 Placówka Lwowska,
 • 22 890 90 45, 22 654 10 38 Placówka Ogrodowa,
 • 22 885 00 00 Placówka Wilanowska.

Depresja: Gdzie szukać pomocy?

Depresja wymaga leczenia. Zajmuje się tym lekarz psychiatra, do którego możesz się udać bez skierowania. W najcięższych przypadkach depresja może wymagać hospitalizacji i  leczenia w ośrodkach specjalizujących się w pomocy osobom dotkniętym tym schorzeniem oraz ich rodzinom.

Pomoc w leczeniu depresji znajdziesz w:

 • poradniach zdrowia psychicznego,
 • szpitalach lub oddziałach psychiatrycznych,
 • ośrodkach interwencji kryzysowej,
 • poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

W sytuacji kryzysowej możesz również liczyć na wsparcie telefonu zaufania. Co ważne, z pomocy telefonu zaufania mogą korzystać także pacjenci zdiagnozowani i leczeni, którzy – z różnych względów – nie mogą w danym momencie skontaktować się ze swoim terapeutą. Jednocześnie terapię depresji polecamy podjąć w jednym z oddziałów Centrum Zdrowia i Psychoterapii w Warszawie. Dokładamy wszelkich starań, aby nasi Pacjenci otrzymywali kompleksowe wsparcie w procesie zdrowienia i mogli liczyć na kontakt ze swoim terapeutą w najbardziej newralgicznych momentach.   

Sytuacja kryzysowa: Gdzie znaleźć pomoc tu i teraz?

W sytuacjach kryzysowych pomoc można uzyskać pod numerami telefonów:

 • Kryzysowego Telefonu Zaufania 116 123. Można dzwonić codziennie w godzinach od 14.00 do 22.00.
 • Telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Bezpłatny telefon jest czynny przez całą dobę.
 • Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego 800 70 22 22. Bezpłatny telefon jest czynny całą dobę.
 • Ogólnopolskiego telefonu dla ofiar przemocy w rodzinie – Niebieska Linia 800 120 002. Bezpłatny telefon jest czynny całą dobę.

Korzystając ze wsparcia telefonu zaufania pamiętajmy o tym, że pomoc ta ma charakter doraźny i nie może być traktowana jako zamiennik terapii. Pracownik telefonu zaufania pomoże Ci uspokoić emocje i odzyskać nad nimi kontrolę. Nie jest jednak w stanie zidentyfikować źródła problemu i skutecznie go z Tobą przepracować. Tym celom służy terapia, na którą serdecznie zapraszamy.