• Home
  • Diet coaching – metoda na skuteczne odchudzanie?

Diet coaching – metoda na skuteczne odchudzanie?

Dostępność wiedzy na temat żywienia jest dość duża. Wielu z nas interesuje się tym, co jeść, aby być zdrowym i zachować szczupłą sylwetkę. Okazuje się jednak, że sama wiedza nie zawsze wystarczy, znacznie trudniej jest wprowadzić ją w życie. W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskuje diet coaching – metoda pracy, która pomaga wprowadzić trwałe zmiany w odżywianiu. Na czym polegają sesje coachingu dietetycznego i czym różni się ten sposób pracy od tradycyjnych wizyt u dietetyka?

Diet coaching

Diet coaching to cykl spotkań w trakcie których klient wspólnie z diet coachem wypracowuje własny, indywidualny sposób odżywiania. Sesje to czas, gdzie klient uzyskuje wiedzę na temat żywienia, ale przede wszystkim wsparcie we wdrożeniu zdrowych nawyków w życie.

W trakcie spotkań diet coach pomaga w odkryciu wewnętrznej motywacji oraz w sformułowaniu przeszkód, które utrudniają zmianę. Oprócz tego, że klient rozpoznaje przeszkody na drodze do swojego celu, dodatkowo uczy się, jak sobie z nimi radzić. Sesje to czas poznawania siebie, pracy nad przekonaniami, m.in. o sobie, o innych, o jedzeniu oraz rozwijania samoświadomości. Klient rozwija swoją uważność, zaczyna dbać o siebie i o swoje ciało, rozumieć swoje potrzeby i podejmować decyzje.
Dzięki temu zmiany zachodzą stopniowo i są trwalsze.

Dla kogo diet coaching?

Diet coaching jest dobrym rozwiązaniem dla każdej osoby, która chce dokonać trwałych zmian w swoim odżywianiu, zadbać o swoje zdrowie i poczuć się lepiej. Metoda ta, szczególnie jest ceniona przez osoby, które mają już wiele prób odchudzania za sobą, są zmęczone ciągłym byciem na diecie i doświadczały efektu jojo. Diet coaching to prces, przeciętnie trwający 6-8 spotkań.

Różnice między diet coachingiem a tradycyjnym modelem dietetycznym

Głównym celem sesji diet coachingu jest trwała zmiana zachowań żywieniowych, a spadek masy ciała jest “efektem ubocznym” zmian w sposobie żywienia. Dlatego diet coach najczęściej nie da nam gotowego jadłospisu, a pomoże w samodzielnym dokonywaniu wyborów. W tradycyjnym modelu dietetycznym przyjmujemy, że to dietetyk jest ekspertem. Z kolei diet coach traktuje klienta jako eksperta od samego siebie. W końcu to my sami znamy siebie najlepiej i przy pomocy coacha możemy znaleźć najlepsze rozwiązanie dla nas. Dzięki temu wewnętrzyny opór przed zmianą maleje, a niestety w tradycyjnym modelu dietetycznym, gdy nie udaje nam się sprostać zaleceniom, opór i niechęć rośnie.

Nie bez powodu mówi się, że odchudzanie zaczyna się w głowie. Masa ciała jest jedynie skutkiem, diet coaching wiąże się z pracą nad przyczynami nadmiernych kilogramów i dotychczasowych wyborów żywieniowych.

Autor: Katarzyna Dul, Diet Coach w Centrum Zdrowia i Psychoterapii

Błąd: Brak formularza kontaktowego.