• Home
  • Depresja – czym jest i jak się objawia?

Depresja – czym jest i jak się objawia?

Depresja jest chorobą. Toteż można ją leczyć, jak każdą inną chorobę. W przypadku depresji narządem dotkniętym chorobą jest mózg, a dokładnie pewne jego obszary-hipokamp oraz płaty i kora przedczołowa. Depresja nie jest krótkotrwałym złym nastrojem czy chandrą i nie można się jej pozbyć „biorąc się w garść”.

Jakie są objawy depresji?

Depresja, to choroba, która upośledza funkcjonowanie w każdej sferze życia chorego, zarówno w domu, jak i w pracy. Warto zauważyć, że każdy choruje na depresję trochę inaczej. Jednak są objawy, tzw. osiowe objawy depresji, które pozwalają na jej rozpoznanie.

  • obniżenie nastroju – jest to główny objaw depresji. W depresji zanika lub jest bardzo upośledzona reakcja na bodźce ze świata zewnętrznego. Chorego nic nie interesuje, nie reaguje na wydarzenia otaczającego go świata.
  • anhedonia – u osoby chorej na depresję znika cała radość życia i nic już nie przynosi pozytywnych emocji i odczuć. Chory niczym nie jest zainteresowany, nawet rzeczami, którymi kiedyś się pasjonował.
  • problemy ze snem – pojawia się bezsenność, ale może się też zdarzyć nadmierna senność, choć taki objaw występuje rzadziej.
  • zaburzenia apetytu – chory traci apetyt, a co za tym idzie spada masa ciała, choć czasem zdarza się nadmierny wzrost wagi.
  • nadmierne spowolnienie lub pobudzenie – z reguły osoba chorująca na depresję jest spowolniała, wykonywanie najprostszych czynności przychodzi jej z trudem. Zdarza się jednak sytuacja wręcz przeciwna – u chorego może występować pobudzenie psychoruchowe.

Oprócz tego chory na depresję czuje się cały czas zmęczony, trudno mu się skoncentrować, upośledzeniu ulega myślenie, często dołącza się do tego poczucie winy i brak perspektyw na przyszłość, pojawiają się myśli o śmierci. Depresja powoduje wycofanie się z kontaktów międzyludzkich. Chory na depresję nie ma bowiem na nie ani siły, ani ochoty. Często zaniedbuje nawet podstawowe obowiązki dbania o siebie.

Depresja – jak ją leczyć?

Długotrwałe obniżenie nastroju jest sygnałem, aby udać się do specjalisty. Pierwsze kroki należy skierować do psychiatry, który postawi diagnozę oraz wskaże dostępne metody i przebieg leczenia.

W leczeniu depresji stosuje się farmakoterapię oraz psychoterapię. Istotną rolę, jako wspomaganie głównego leczenia, odgrywa higiena codziennego życia, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

Należy pamiętać, że depresja jest bardzo groźną chorobą
U chorych na depresję, oprócz myśli o śmierci często pojawiają się myśli i tendencje samobójcze, które nierzadko kończą się śmiercią.

Błąd: Brak formularza kontaktowego.