• Home
  • Czy do psychiatry dziecięcego trzeba mieć skierowanie?

Czy do psychiatry dziecięcego trzeba mieć skierowanie?

Zaburzenia psychiczne u dzieci przejawiają się równie często, co u dorosłych. Przybierają jednak nieco inną formę i mogą mieć wpływ na całe późniejsze życie malucha. Wiek dziecięcy wiąże się dynamicznym rozwojem sfery psychicznej i poznawczej, dlatego rodzice muszą bacznie obserwować zachowania pociechy. Każde odstępstwa od normy warto skonsultować ze specjalistą.
Czy wymagane jest do tego skierowanie?

W jakich sytuacjach konieczna jest wizyta u psychiatry?

Psychiatra dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń oraz chorób psychicznych u najmłodszych pacjentów. Dzieci intensywnie chłoną bodźce docierające do nich z zewnątrz i nie zawsze są w stanie prawidłowo je odczytać. To wpływa na ich kondycję psychiczną, zaburzenia lękowe czy upośledzenie zachowań społecznych. Zwlekanie z wizytą u specjalisty może także doprowadzić do depresji oraz zmian osobowościowych, które będą rzutowały na trudności w dorosłym życiu.
Jakie sytuacje powinny być sygnałem, aby zwrócić się o pomoc do psychiatry dziecięcego?

  • trudności w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi,
  • stany lękowe, wycofanie, apatia,
  • brak prawidłowych reakcji na określone normy zachowań,
  • nieposłuszeństwo, agresja słowna i fizyczna,
  • problemy z koncentracją i nauką.

Są to tylko niektóre symptomy, gdyż każde niewłaściwe zachowania, mogą świadczyć o zaburzonym rozwoju sfery psychicznej.

Wizyta u psychiatry – ze skierowaniem czy bez?

Do psychiatry dziecięcego nie jest wymagane posiadanie skierowania. Dotyczy to zarówno gabinetów prywatnych, jak i placówek działających na podstawie umowy z NFZ. Psychiatra natomiast jest w stanie wystawić skierowanie do specjalistycznego ośrodka leczenia zburzeń psychicznych. Ponadto może skierować również na psychoterapię do psychologa dziecięcego, wówczas również wymagany jest dokument wystawiony przez psychiatrę prowadzącego leczenie dziecka. Najlepsze efekty terapii przynosi połączenie pracy obydwu specjalistów – psychiatry i psychoterapeuty lub psychologa. Decyzję o tym podejmuje jednak lekarz na podstawie diagnozy oraz zdefiniowanych problemów, z którymi boryka się dziecko.

Błąd: Brak formularza kontaktowego.