Ciąża

DEPRESJA POPORODOWA

Ciąża to dla kobiety szczególny stan – często czas radosnego oczekiwania, przepełniony miłością i nadzieją. Niestety, podczas ciąży mogą się też pojawiać wątpliwości i lęk.

Jak przeżyję poród?

Czy dziecko będzie zdrowe?

Czy będę dobrą matką?

Jak zmieni się moje życie?

Te i tysiące innych pytań spowodowane są m.in. zmieniającą się fizjologią kobiety, zmianami hormonalnymi i wynikającym z nich złym samopoczuciem. Wiele kobiet w ciąży zmaga się z depresja poporodową. Często pozostając bez wsparcia, nie dając sobie prawa do szukania pomocy, próbują poradzić sobie same.

Zdarza się, że zamiast pomocy, dostają zdroworozsądkowe argumenty: „tyle kobiet urodziło i jakoś dały radę”.
Gdy ogarnia nas lęk lub depresja – warto poszukać pomocy profesjonalisty.

Centrum Zdrowia i Psychoterapii specjalnie dla kobiet w ciąży oferuje pomoc psychoterapeutyczną i lekarską.

  • Na szczególną uwagę zasługuje terapia EMDR, nowatorskie podejście do leczenia traumy, depresji i lęku. Doświadczenia terapeutów EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) wskazują na skuteczność metody w leczeniu stresu pourazowego (PTSD), szeroko pojętych zaburzeń lękowych (fobie proste, lęk przed oceną społeczną, lęk przed wystąpieniami publicznymi) i depresji. EMDR potwierdza swoją skuteczność w pracy z kobietami w ciąży, karmiącymi. W trakcie leczenia nie przyjmuje się leków, co zwiększa bezpieczeństwo dziecku. wyjątkową zaletą jest szybki efekt.
  • Jeśli problem nie jest złożony, przeciętnie terapia EMDR trwa do kilku sesji.
  • Oferujemy ponadto wsparcie i pracę z psychoterapeutą w przypadku innych trudności i problemów związanych z ciążą.
  • Ponadto przypominamy, ze czasami, gdy sytuacja tego wymaga, możliwe jest stosowanie farmakoterapii – zły stan psychiczny matki może być dla dziecka większym zagrożeniem, niż dobrze dobrana farmakoterapia.