• Home
  • Agorafobia — czym jest i jak ją leczyć?
Agorafobia-czym-jest-i-jak-ja-leczyc

Agorafobia — czym jest i jak ją leczyć?

Każdy z nas czegoś się obawia. O ile nie jest to irracjonalny strach, a w dodatku taki, z którym potrafimy sobie sami poradzić, nie mamy się o co martwić. Istnieją jednak lęki, najczęściej wywodzące się z zaburzeń nerwicowych, które ze zwykłą obawą mają niewiele wspólnego. Do takich lęków należy agorafobia, czyli lęk przed dużymi, otwartymi przestrzeniami.

Czym tak naprawdę jest agorafobia?

Agorafobia to zaburzenie, które wiąże się z występowaniem bardzo silnego, najczęściej także nieuzasadnionego lęku związanego z przebywaniem w otwartej przestrzeni, nowych, nieznanych dla nas miejscach lub w tłumie ludzi. Osoby zmagające się z tym problemem mogą obawiać się między innymi podróżowania komunikacją miejską, robienia zakupów w centrach handlowych czy przebywania na imprezach takich jak na przykład koncerty.

Czym może objawiać się agorafobia?

Agorafobia objawia się silnym nieuzasadnionym lękiem przed określonymi miejscami lub sytuacjami. Bardzo często lękowi mogą towarzyszyć także objawy takie jak: drżenie kończyn, przyspieszone bicie serca lub oddech, bóle brzucha, a także wymioty lub biegunka. Pozbywając się przyczyny problemu, ustąpią również dolegliwości, które mogą nam utrudniać normalne funkcjonowanie.

Skąd bierze się agorafobia?

Przyczyny występowania agorafobii nie są dotąd znane. Mogą być one jednak związane z zaburzeniami psychicznymi czy traumatycznym przeżyciem. Często zdarza się, że dopiero po rozstaniu z partnerem, śmierci członka rodziny czy wypadku komunikacyjnym zaczynamy dostrzegać u siebie pierwsze symptomy agorafobii. Już w takim momencie powinniśmy strać się zapobiec jej dalszemu rozwojowi. Zaniedbanie niepokojących objawów może sprawić, że lęk wejdzie na taki poziom, że nie będziemy w stanie samodzielnie sobie z nim poradzić. Wizyta u specjalisty w momencie gdy agorafobia dopiero się rozwija, będzie najlepszym rozwiązaniem. Psychoterapeuta, psycholog lub psychiatra pomogą nam nie tylko zahamować jej rozwój i nasilenie objawów, ale także bardzo szybko wrócić do stanu poprzedzającego wystąpienie lęków.

Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie u niego agorafobii?

Jak już wcześniej wspomniano, dokładne przyczyny agorafobii nie są znane. Wpływ na jej powstanie mogą mieć różnego rodzaju czynniki. Ze statystyk wynika jednak, że częściej z agorafobią borykają się kobiety. Statystyki mogą być jednak nieco przekłamane, ponieważ są przygotowywane w oparciu o to, u ilu osób zostanie zdiagnozowana. Mężczyźni częściej niż kobiety wstydzą się swojego problemu, a co za tym idzie, nie zgłaszają się także po pomoc do specjalisty.

Jak samodzielnie poradzić sobie z agorafobią?

Walka na własną rękę z agorafobią nie jest łatwa. Aby jednak móc samodzielnie poradzić sobie z lękami należy stawiać im czoła. Nie powinniśmy się izolować od ludzi i zamykać we własnych czterech ścianach. Aby uporać się z agorafobią, należy wychodzić z własnej strefy komfortu i robić wszystko to, co sprawia nam problem. Dla jednego z nas trudnością może być duża, otwarta przestrzeń. Inni mogą mieć problem z miejscami, których nie znają lub nawet z tłumem obcych ludzi. W zależności od tego, co jest naszym największym problemem, to właśnie z nim powinniśmy jak najczęściej obcować. Na początku może to być nieprzyjemne doświadczenie, ponieważ odczuwamy silny lęk w czasie takich sytuacji. Później jednak, gdy będziemy regularnie mierzyć się ze swoimi lękami i nasza walka przyniesie efekty, przestaniemy zwracać uwagę na to, co kiedyś wydawało się być dla nas przerażające.

Zaczerpnij porady specjalisty

Jeśli od dłuższego czasu zmagamy się z agorafobią i nie jesteśmy w stanie złagodzić jej objawów samodzielnie, powinniśmy pomyśleć o wizycie u specjalisty. Spotkanie z psychoterapeutą może nam pomóc poznać przyczyny tego zjawiska, a odpowiednio dobrana terapia nawet całkowicie pozbyć się lęku. Przy pomocy terapeuty „przepracujemy” dany problem, a stawiania czoła kłopotliwym sytuacjom w jego towarzystwie nie będzie tak dużym wyzwaniem jak w przypadku samodzielnej próby pokonywania własnych lęków. Specjalista będzie starać się przyzwyczaić nas do danych bodźców, tak aby ponownie stały się one dla nas normalne. Dzięki odpowiedniej terapii można poznać przyczyny lęków, walczyć z nimi, a w konsekwencji tych działań wrócić do normalnego funkcjonowania.

Błąd: Brak formularza kontaktowego.